مقالات

دوربین مداربسته لیزری چیست؟

دوربین های مدار بسته مادون قرمز چگونه کار می کنند؟

دوربین های مدار بسته مادون قرمز، دوربین های لیزری هوشمند با استفاده از نور مادون قرمز و کم کردن فاصله با سوژه ی عکاسی تصویر زیبایی را ثبت میکنند.اگر مایل بودید که ازروشنایی تصویر بکاهید، می توانید  IR را کاهش دهید. برای این کار فاصله ی خود را با دوربین کاهش دهید. این نوع ازدوربین ها دارای ویژگی هایی مثل آشکار ساز فوتونی، LED داخلی و IR تک فیلتر هستند که می توان از آن ها برای عکس برداری در شب استفاده کرد. شایان ذکر است که آشکار ساز فوتونی، مکان های کم نور را شناسایی می کند.

LED  های به کار رفته در این نوع دوربین ها، به صورت اتوماتیک فعال می شوند. این اتفاق وقتی رخ می دهد که نور منعکس شده از سوژه پایین تر از حد مشخصی باشد. کار این LED  ها،  بازگرداندن نور ساطع شده از سوژه در  هنگام ورود به دوربین است. فیلتر IR  نیز نور مادون قرمز راجذب می کند. تصویری که در نهایت مشاهده می شود یک عکس سیاه و سفید است اما اگر نور کافی در محیط وجود داشته باشد، می توانید عکس های رنگی مورد علاقه ی خود را به ثبت برسانید.

دوربین های امنیتی IR در شب با استفاده از طول موج بیشتر از ۷۰۰ نانومتر ، کار می کنند که تقریباً برای انسان نامرئی است. همچنین دوربین های دید در شب دیگری از طول موج مادون قرمز ۸۵۰ نانومتر و ۹۴۰ نانومتر که در ناحیه نور نامرئی می باشد استفاده می کنند. این محدوده طول موج مادون قرمز برای چشم انسان غیر قابل تشخیص است. این باعث می شود دوربین برای برنامه های نظارت مخفی، ایده آل باشد. اگر نیاز به نظارت بر دارایی خود در شب دارید، باید یک دوربین مادون قرمز را انتخاب کنید.

دوربین مداربسته IR هوشمند

بهترین دوربین های مادون قرمز از فناوری به نام ” IR هوشمند ” استفاده می کنند. با تنظیم نور مادون قرمز ساطع شده، دوربین را به سوژه نزدیکتر یا دورتر میکند ، تا تصویر واضحی را ارائه دهد . به عنوان مثال ، اگر شخصی به سمت دوربین با Smart IR قدم بزند ، با نزدیک شدن فرد ، IR کم می شود. این امر برای جلوگیری از روشنایی بیش از حد تصویر است.

دوربین های امنیتی مادون قرمز از LED های داخلی IR ، یک فیلتر Cut (برش) IR و یک آشکارساز فوتونی (سنسور نور) برای فعال کردن “حالت دید مادون قرمز / شب” استفاده می کنند. سنسور برای تشخیص کم بودن نور محیط استفاده می شود.  وقتی نور بازتابی از شی از حد مشخصی پایین می رود ، LED های مادون قرمز دوربین به طور خودکار روشن می شوند LED های IR ، نور مادون قرمز اشیاء را در ورودی دوربین منعکس می کنند. . فیلتر IR جهت به دام انداختن نور مادون قرمز شی به کار می رود. نتیجه یک تصویر سیاه و سفید است. با بازگشت نور ، دوربین های مادون قرمز به حالت روز باز می گردند و تصاویر رنگی را ضبط می کنند.

عملکرد دوربین های امنیتی مادون قرمز در فضای باز تحت تأثیر مه و باران شدید نخواهد بود.

درجه بندی فاصله ی IR

جسم در بیشتر از این فاصله روشن نمی شود. لازم به ذکر است که در بیشترین دامنه ی یک دوربین، نوری  که به سوژه می رسد نیز کمترخواهد بود. اگر مایل بودید که از فاصله های دور عکاسی کنید بهتر است که به ردیف دوربین خود توجه کنید. دوربین هایی که ۶۵ فوت یا بیشتر باشند برای این کار مناسب ترند. چون در این صورت تا فاصله ی ۵۰ متر را می توان مشاهده کرد.

بهترین لنزی که می توانید برای عکس برداری در فاصله های بین ۲۰ تا ۳۰ فوت استفاده کنید، لنز۳٫۶ mm  تا ۴٫۳mm است. لازم به ذکر است که این لنز ها اشیای با فاصله های بیشتر را نیز تشخیص می دهند. اما مشکلی که وجود دارد این است که اشیا دراین فاصله با ابعاد کوچکتری دیده می شوند.

 

نکاتی درباره انتخاب دوربین های امنیتی مادون قرمز مناسب

هنگام خرید دوربین های امنیتی IR یا دوربین های دید در شب ، مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از: وضوح ، سنسور دوربین ، اندازه لنزها (به عنوان مثال ۶ میلی متر ، ۸ میلی متر) و فاصله مادون قرمز است. بدیهی است هرچه رزولوشن دوربین بالاتر باشد ، کیفیت تصویر نیز بهتر خواهد بود اما این تنها مورد توجه شما نیست. اندازه لنز میدان دید یا زاویه دید شما را تعیین می کند. در حالی که تعداد و اندازه LED ها به همراه لنز تعیین می کند که تا چه فاصله ای  می توانید در تاریکی کامل، دید داشته باشید.

درجه بندی فاصله IR (مادون قرمز) حداکثر فاصله ای است که یک شیء می تواند روشن شود ، اما مانند هر منبع نوری هرچه به حداکثر دامنه خود نزدیک شوید ، نور کمتری به جسم می رسد. بنابراین اگر می خواهید فردی ۵۰ متری را ببینید ، بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که دارای ردیف ۶۵ فوت یا بیشتر باشد.

همه دوربین ها دارای رتبه IP نیستند اما IP65 برای اکثر شرایط آب و هوایی فضای باز مناسب است. اگر دوربین شما در معرض برخی شرایط آب و هوایی شدید قرار دارد ، احتمالاً باید دوربینی با رتبه IP66 یا بالاتر انتخاب کنید که به آن ها دوربین مداربسته ضد آب گفته می شود.

به طور کلی برای نظارت محدوده ۲۰ فوت تا ۳۰ فوت ، لنزهای ۳٫۶ mm تا ۴٫۳mm مناسب است. این لنزها تا حدود ۲۵ فوت چهره را تشخیص می دهد. این بدان معنا نیست که افراد یا اشیاء را در فاصله دورتر نمی بینید بلکه دیدن آنها کوچکتر و سخت تر خواهد بود. در صورت نیاز به دیدن جزئیات صورت در فاصله بیشتر ۳۵ تا ۵۰ فوت احتمالاً به لنزهای ۶ یا ۸ میلی متری نیاز دارید. بعضی از دوربین های مداربسته به یک لنز با کانون متغیر مجهز شده اند که به شما امکان می دهد تا متناسب با نیاز خود اندازه لنز را افزایش یا کاهش دهید. به خاطر داشته باشید که هر اندازه لنز بزرگتر باشد ، جزئیات بیشتری را مشاهده خواهید کرد اما میدان دید شما کوچکتر خواهد بود.

برای تعیین اندازه لنز مورد نیاز ، از محاسبات مربوط به لنز باید استفاده کنید.

لنز های ۶ تا ۸ میلی متری چه کاربردی دارند؟

اگر نمی خواهید که اجسام موجود در فاصله ی ۳۵ تا ۵۰ فوت را کوچک ببینید، حتما باید از لنز هایی با سایز ۶ تا۸ میلی متر استفاده کنید. خوشبختانه در حال حاضر، امکان تعویض لنز دوربین های لیزری با سایز دلخواه وجود دارد. لازم به ذکر است که با بزرگتر شدن سایز لنز در این دوربین ها اشیا بزرگتر دیده می شوند و قاعدتا میدان دید  کوچکتر می شود. با انجام محاسبات مربوط ، می توانید سایز لنز مورد نیاز خود را  به دست بیاورید.

رتبه ی IP

بهترین IP  که برای استفاده در محیط های باز مناسب است، IP65 است. البته همه ی دوربین ها این ویژگی را ندارند. اما اگر قصد دارید در هر شرایطی عکاسی کنید، بهتر است که در هنگام خرید به این ویژگی ها توجه کنید. شایان ذکر است که در این شرایط باید از دوربینی استفاده کنید که دارای IP66 باشد.

جوانب مثبت و منفی دوربین های امنیتی ۹۴۰ نانومتری IR:

دوربین امنیتی ۹۴۰ نانومتری، مادون قرمز بسیار حساس دارد و در محدوده نور نامرئی است اما عملکرد آن تا ۵۰٪ کمتر از نور مادون قرمز ۸۵۰ نانومتر است.

نحوه تشخیص دوربین امنیتی مادون قرمز واقعی

مشخصات دوربین را بازرسی کنید و از رتبه Lux استفاده کنید که نشان دهنده میزان نور برای تولید تصاویر قابل استفاده است. هرچه این تعداد کوچک باشد ، به نور کمتری نیاز است. بنابراین یک سیستم دوربین امنیتی مادون قرمز واقعی دارای درجه ۰٫۰ Lux خواهد بود و می تواند در تاریکی کامل محیط ،کار کند.

آیا می توان دوربین های امنیتی IR را در پشت شیشه / پنجره قرار داد

هنگامی که یک دوربین امنیتی مادون قرمز در پشت شیشه قرار داده می شود ، انعکاس نور مادون قرمز ممکن است رخ دهد ، و در نتیجه تصاویر با کیفیت پایین تر خواهد بود. بهترین است که هرگز سیستم های دوربین مادون قرمز را در پشت شیشه قرار ندهید. همچنین دوربین های امنیتی مادون قرمز بی سیم را خیلی نزدیک به یک دیوار ، سقف و یا بین دو دیوار قرار ندهید ، نور مادون قرمز LED ها، با این موانع برخورد کرده و داخل  دوربین بازتاب میشود و  وضوح تصویر کاهش میابد.

نحوه خلاص شدن از شر نور قرمز اطراف دوربین امنیتی

اکثر دوربین های امنیتی مادون قرمز دارای طول موج ۸۵۰ نانومتر هستند. بنابراین در شب نور قرمز آن ها ممکن است توجه سارقان، حشرات یا عنکبوتها را به چراغهای IR جلب کند و باعث هشدارهای اشتباه و ضبط های ناخواسته شود. برخی از شما ممکن است بخواهید نوارهای برقی سیاه را روی لامپهای LED قرار دهید. اما توجه داشته باشید که چراغ های LED نحوه عملکرد سیستم امنیتی مادون قرمز است. اگر آن را مسدود کنید ، دوربین های امنیتی IR شما نیز قادر به تهیه تصاویر واضح در شب نیستند. یک راه حل رفع این مشکل، غیرفعال کردن چراغهای IR و نصب چراغ روشنایی خارجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *