مقالات

دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی چیست؟

دوربین مداربسته حرارتی (Thermal CCTV) یا به عبارتی دیگر دوربین مداربسته گرمایی، نوعی از دوربین مداربسته است که بجای استفاده از نور در شکل گیری تصاویر، از شکل حرارتی محیط استفاده میکند. دوربین های مداربسته حرارتی ساختاری تقریبا مشابه با دوربین های مداربسته عادی دارند. در این نوع دوربین با استفاده از یک لنز پرتوهای گرمایی اجسام را بر روی یک چیپ تصویر گرمایی متمرکز میکنند. دوربین های مداربسته حرارتی ابعاد کاملاً جدیدی از نظارت امنیتی را ارائه می دهند. به طور کاملا خلاصه و واضح باید گفت که، برخلاف نور مرئی ، گرما را می بینند و به این شکل قادرند در تاریکی مطلق هم، انسانها و اجسام دیگر را بخوبی شناسایی کنند. از این دوربین ها می توان با سیستم های امنیتی IP و آنالوگ هم استفاده کرد. کاربرد دوربین های حرارتی به نوعی است که با هر دو درگاه Ip و آنالوگ همراه اند و میتوانند آنها را به یک مورد افزودنی مناسب برای سیستم امنیتی شما تبدیل می کنند.

نحوه عملکرد دوربین های امنیتی حرارتی

سیستم های تشخیص حرارتی ، هنگامی که با آنالیز ویدئویی ترکیب شوند، بهترین راه برای تشخیص افراد در بیرون از خانه محسوب می شوند. در گذشته ای نه چندادن دور آنها فقط برای مکان های مهم استفاده می شدند. اما نوآوری و پیشرفت ها ، همراه با کاهش قیمت ، اکنون آنها را برای کاربردهای امنیتی رایج تر ، مانند جلوگیری از سرقت و خرابکاری ، در دسترس قرار می دهد. دوربین حرارتی بر اساس گرما و حرارتی که از اشیاء ساطع می شود کار می کند. چیپ تصویر به کار گرفته شده در این دوربین ها به پرتوهای گرمایی حساس بوده و می تواند در مه، گرد و غبار و یا تاریکی مطلق نیز تصاویر قابل قبولی را به ثبت برساند. نحوه عملکرد دوربین مداربسته حرارتی به این صورت است که پس از دریافت پرتوهای گرمایی توسط دیود با توجه به میزان شدت آن ولتاژی تولید شده که به صورت اطلاعات دیجیتال و آنالوگ از طریق یک نمایشگر قابل رویت خواهد بود. کاربرد اصلی دوربین حرارتی برای محوطه هایی است که شرایط تصویر برداری با دوربین های معمولی فراهم نیست.

کاربرد دوربین حرارتی

چشم ما با استفاده از نوری که توسط خورشید یا نوع دیگری از منبع نور تابانده می شود و بازتاب آن به چشم بر می گردد، می تواند اشیا را ببینید و تشخیص دهد. دوربین های امنیتی حرارتی با “مشاهده” انرژی گرما از اشیاء کار می کنند. همه اشیاء – جاندار یا غیر جاندار – دارای انرژی حرارتی هستند که دوربین های مادون قرمز برای تشخیص تصویر از آن استفاده می کنند. به همین دلیل است که یک دوربین مداربسته حرارتی می تواند در همه زمان ها حتی در تاریکی کامل کار کند. با توجه به اینکه نحوه عملکرد دوربین مداربسته دید در گرما متفاوت از دوربین های انعکاس نوری است، تصاویر حرارتی بسیار متفاوت از آنچه که توسط یک دوربین معمولی ضبط می شود، هستند. به منظور ارائه این تصاویر در یک قالب مناسب برای دید انسان ، دوربین های امنیتی حرارتی دمای اجسام را به سایه های خاکستری تبدیل می کنند که تیره تر یا روشن تر از پس زمینه هستند. در یک روز سرد ، فرد به دلیل اینکه گرمتر از زمینه است، روشن تر نشان داده می شود. در یک روز گرم، فرد کاملاً تاریک تر به نظر می رسد، زیرا خنک تر از پس زمینه است.

اصلی ترین کاربرد دوربین مداربسته حرارتی برای محل هایی با حساسیت امنیتی بالا همچون فرودگاه، بخش های اصلی کارخانه و… است. با به کارگیری این دوربین ها اگر شخصی و یا حیوان خطرناکی پشت ماشین، بوته و… پنهان شده باشد به راحتی می توانید متوجه آن شده و اقدامات لازم را انجام دهید. می توانید دوربین حرارتی را به صورت مجزا و یا به همراه یک دوربین معمولی استفاده کنید. دوربین حرارتی تنها پرتوهای دریافتی را نمایش خواهد داد و اگر نیاز دارید از محیط و چهره فرد در صورت رویت تصویر برداری شود باید دوربین مداربسته معمولی را در کنار آن قرار بدهید. از این دوربین می توان برای آنالیز مراکز درمانی استفاده کرد زیرا دوربین حرارتی می تواند دمای بدن افراد را به سادگی تشخیص دهد تا از ورود اشخاص مشکوک به بیماری های خاص به بخش هایی حساسی چون کودکان و بیماران قلبی جلوگیری نمایید. به عنوان مثال فردی که به کرونا مبتلا باشد میزان حرارت بدنش به واسطه ی این دوربین تشخیص داده خواهد شد.

 

 

انواع دوربین حرارتی

به طور کلی دوربین مداربسته حرارتی شامل دو نوعcooled و uncooledمی باشد. دوربین حرارتی cooled نسبت به تغییرات دمایی بسیار حساس بوده و می تواند در محدوده وسیع تری مورد استفاده قرار بگیرد. شایان ذکر است که این نوع نسبت به نوع uncooled گران تر است.

مفهوم پالت رنگ دوربین حرارتی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید رنگ های گرمی چون زرد، نارنجی و قرمز برای نمایش درجه حرارت بالا مورد استفاده قرا می گیردند و رنگ های آبی و بنفش نیز برای درجه حرارت پایین نمایش داده می شوند که این ترکیب رنگ های متضاد باعث می شود چشم به راحتی آن ها را تشخیص بدهد. یکی از مزیت های استفاده از این نوع دوربین آن است که در مواردی که چشم غیر مسلح انسان و دوربین های مداربسته معمولی قادر به تشخیص وجود شخص و یا حیوانی در محوطه نیستند دوربین حرارتی می تواند از طریق چیپ حساس به پرتوی گرما وجود افراد را بدون کمترین جلب توجه تشخیص داده و آن ها را ردیابی کند. ممکن است با استفاده از دوربین های معمولی در طول شبانه روز به واسطه ی وجود چراغ قوه، چراغ وسایل نقلیه، وجود حیوان و شرایط آب وهوایی خاص چندین آلارم کاذب دریافت کنید اما دوربین مداربسته حرارتی به دلیل قابلیت های منحصر به فردی که دارد کمتر دچار اشتباه خواهد شد.

 

مزایای استفاده از دوربین مداربسته حرارتی

۱- دوربین‌های حرارتی می توانند در تاریکی مطلق، روشنایی زیاد نور خورشید، دود، گردوغبار و مه تصاویر واضحی را نمایش دهند.
۲- کیفیت تصاویر ثبت شده توسط دوربین حرارتی تحت تأثیر سایه و یا نور تغییر نمی‌کند.
۳- یک دوربین حرارتی می‌تواند از میان بوته‌ها، سبزه‌ها و درخت‌ها وجود یک فرد و یا حیوان را تشخیص دهد.
۴- دوربین مداربسته حرارتی برای تشخیص نفوذگر نیازی به نور ندارد و می تواند به راحتی آن را تشخیص بدهد حتی اگر خودش را پنهان کرده باشد.
۵- در صورتی که ماشینی به تازگی در پارکینگ خاموش شده باشد می تواند میزان حرارت آن را تشخیص داده و شما را برای شناسایی راهنمایی کند.
۶- می توانید برای دوربین حرارتی الگوی رفتاری تعیین کنید، بنابراین در صورتی که حرکت منبع گرما تشخیص داده شود محل قرار گیری آن به کاربر اطلاع داده خواهد شد.
۷- دوربین های حرارتی می تواند امکان دسترسی به اطلاعات حرارتی محیط را فراهم کند. این اطلاعات میتواند کاربردهای مهم و خاصی داشته باشد. برای مثال زنده بودن یک جسم یا موجود را نشان دهد. یا روشن بودن یک خودروی بی حرکت را تشخیص دهد.

نقاط ضعف

۱- دوربین های حرارتی رزولوشن بسیار محدودی دارند (نهایتا تا ۲۸۸*۳۸۴) که در تشخیص جزئیات تصویر شما را با مشکل رو به رو خواهد کرد.
۲- دوربین های حرارتی با توجه به دادن تصویر حرارتی از صورت، نمیتوانند امکان تشخیص هویت افراد را ایجاد کنند.
۳- دوربین های حرارتی به نسبت پر هزینه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *