مقالات

دوربین مداربسته وای فای چیست؟

دوربین مداربسته وای فای (WiFi) چیست؟

دوربین مداربسته وای فای دوربینی است که در آن انتقال اطلاعات(تصویر و صدا ) از طریق شبکه صورت گرفته و در حالت شبکه وای فای، انتقال اطلاعات به صورت بی سیم است درواقع دوربین های وایرلس مانند دوربین مدار بسته معمولی هستند، با این تفاوت که این نوع دوربین ها از طریق شبکه اینترنت و اتصال وای فای، تصاویر ضبط شده را به لپ تاپ، موبایل و یا رایانه شخصی انتقال می‌دهند.دوربین‌های مداربسته وای فای بسیار پرطرفدار هستند زیرا اجازه دسترسی از راه دور به سیگنال تصویری و خارج از شبکه را میسر می‌سازند

بسیاری از مردم این روزها به دنبال دوربین مدار بسته با قابلیت WiFi به عنوان یک راه حل امنیتی برای مکان مورد نظر خود هستند. اما دقیقا دوربین مدار بسته WiFi به چه نوع دوربینی گفته می شود و مناسب برای چه کاربری هایی است. در ادامه به معرفی آن می پردازیم قبل از هر توضیحی باید بدانید که دوربین های مداربسته وای فای تنها از دسته دوربین های تحت شبکه هستند و دوربینی با عنوان دوربین آنالوگ وای فای وجود ندارد. دوربین های مداربسته معمولی تحت شبکه عمل ارسال تصاویر به مانیتور یا دستگاه ضبط را از طریق کابل های شبکه (CAT5 و CAT6) انجام می دهند.

اما در دوربین های وای فای هر چیزی که دوربین را قادر می سازد تصاویر را از طریق یک شبکه انتقال دهد، در داخل دوربین ساخته شده است. این دوربین های مداربسته از طریق شبکه وای فای تصاویر را برای شما ارسال می کنند. همچنین می توانید با تعبیه یک مودم در محل سیگنال تصاویر را از طریق اینترنت دریافت نمائید بدین ترتیب در هر کجا که هستید با اتصال وسیله الکترونیکی خود مانند موبایل، تبلت و … به اینترنت امکان دسترسی به تصاویر را دارید. به دلیل اینکه تمامی عملیات ارسال و دریافت تصاویر بوسیله سیستم شبکه یا اینترنت انجام می شود دیگر نیازی به کابل کشی وجود ندارد و در صورت لزوم، عمل کابل کشی تنها برای برق رسانی انجام می گردد.

تفاوت دوربین مدار بسته وای فای و بی سیم (Wireless)

در بسیاری از منابع دوربین مداربسته وای فای را همان دوربین بی سیم معرفی می کنند. اما لازم به ذکر است که دوربین های با تکنولوژی وای فای در واقع زیرمجموعه ای از دوربین های مداربسته بی سیم هستند. زیرا برخی از دوربین های آنالوگ قدیمی نیز دارای تکنولوژی بی سیم یا وایرلس می باشند. دوربین های آنالوگ بی سیم از شبکه و امواج رادیویی در یک فرکانس مشخص در محدوده ۲٫۴ یا ۵٫۸ مگاهرتز برای ارسال تصاویر استفاده می کنند و امکان استفاده از شبکه وای فای را ندارند. اما در دوربین های مداربسته وای فای ارسال اطلاعات از طریق پروتکل استاندارد Wifi انجام می شود. به همین دلیل ارسال و دریافت اطلاعات از امنیت بیشتری برخوردار بوده و احتمال تداخل نیز در آن ها کمتر است.

نحوه عملکرد دوربین مداربسته WiFi

پس از نصب دوربین برای مشاهده تصاویر کافی است از یک گیرنده استفاده کنید. این گیرنده می تواند یک لپ تاپ، PC، موبایل و یا سرور باشد. در صورت استفاده از لپ تاپ کافی است سیگنال تصاویر را در شبکه وای فای شناسایی کرده و با نرم افزار های ویژه آن را در لپ تاپ خود مشاهده نمایید. در صورت استفاده از سرور نیز نیازمند نصب یک اکسس پوینت مانند یک دانگل و مودم هستید. اکسس پوینت مانند یک دستگاه سوئیچ بی سیم عمل کرده و اطلاعات را از چند دستگاه دریافت و به دستگاه ضبط (سرور) منتقل می کند.

برد دوربین مداربسته  WiFi

فرمول یا روش خاصی برای به دست آوردن برد ارسال اطلاعات در دوربین های WiFi مخصوصا در محیط های داخلی وجود ندارد. اما شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته وای فای محدوده ای را که به صورت تجربی بدست آمده برای دوربین ها تعریف می کنند. این محدوده برای دوربین های WiFi در محیطهای داخلی بین ۲۰ تا ۵۰ متر و در محیط های خارجی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر است. البته باید توجه نمود که موقعیت مکان نصب نیز تاثیر بسزایی در میزان برد این دروبین ها دارد. پس بهتر است سعی شود دوربین در فاصله ای به مراتب نزدیک تر از برد مفید آن نصب گردد.

 

 

روش نصب دوربین های مدار بسته وای فای

روش نصب دوربین های وای فا با توجه به مدل آنها متفاوت است . در بسیار یاز  مدل ها کافیست تا دوربین را به برق وصل کنید و نرم افزار مربوط به آن دوربین را بر روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید . در بعضی مدل ها ی دیگر برای ارسال اطلاعات این دوربین ها  به مودم  نیاز دارند که همچنین یکسری تنظیماتی را در مودم باید انجام شود .در حالت کلی دوربین مدار بسته بی سیم ، برای  ضبط  و تصویربرداری به اتصالات  شبکه اینترنت نیاز دارند.برای  در نصب این دوربین ها  به کابل و سیم اضافی نیازی نیست و تنها به منبع الکتریسته نیاز دارند  این نوع دوربین مدار بسته را به می توان به یک دستگاه NVR وصل کرد در این صورت باید برای اتصال به این دستگاه  از کابل های شبکه استفاده کرد.

منبع تغذیه دوربین مدار بسته بی سیم، با توجه به مدل آن و نوع کاربری آن متفاوت است.این دوربین باید بر روی یک شبکه وای فای، نصب شود.این شبکه می تواند یک شبکه اینترنت خانگی، شبکه تلفن همراه و یا یک خط ADSL باشد که در اصطلاح آن دوربین ها  را روی مودم شبکه “کانفیگ” می کنند.

تمام دوربین های مداربسته وایرلس تقریباً از یک یا دو عدد کابل برای برق مورد نیاز خود استفاده می کنند.هزینه نصب این دوربین پائین بوده  و در زمان کو تاهی راه اندازی  می شوند  به راحتی میتوان این دوربین ها را در مکان هایی که امکان کابل کشی و سیم کشی وجود ندارد، نصب کرد.

در نصب دوربین های مدار بسته بی سیم همواره باید به این مورد را مد نظر داشته باشید که به دلیل اینکه این نوع دوربین ها بر اساس شبکه کار می کنند،در مکان هایی که چند دستگاه بصورت  همزمان به شبکه وای فای متصل باشند امکان تداخل در سیگنال ها و امواج ممکن است .پس قبل از نصب دروبین در مکان مورد نظر حتما این مورد را بررسی کرده که تداخل  سیگنال ها مانع از اختلال در ضبط تصاویر نگردد.

اگر  از سرور یا PC استفاده می کنید:  در دستگاه سرور باید  یک اکسس پوینت نصب کرده تا تصاویر را ازاین طریق مشاهدنمایید اکسس پوینتی  مانند یک دانگل و یا اگر در محل هستید  از مودم به عنوان اکسس پوینت استفاده کنید. اکسس پوینت در واقع  دستگاهی است که همانند یک دستگاه سوئیچ بی سیم عمل  می کند و اطلاعات را از چندین دستگاه دریافت کرده  و به دستگاه ضبط (سرور) منتقل  خواد کرد.

پهنای باند دوربین مداربسته وای فای

یکی از مشکلات  در استفاده از دوربین های مداربسته Wifi  این محدودیت پهنای باند در آنها است. اغلب دوربین های مداربسته Wifi در بهترین حالت کارکرد خود از ریت ارتباطی ۱۱n پشتیبانی می کنند. این بدان معناست که تنها امکان ارسال اطلاعات تا حجم ۱۵۰Mbs میسر خواهد بود. بنابر این می توان این طور نتیجه گرفت که این دوربین ها برای بستر سازی های بزرگ با تعداد دوربین بالا و یا اتصال تعدادی دوربین با رزولوشن بالا مناسب نیستند. زیرا هر چه رزولوشن دوربین بالاتر باشد حجم تصاویر ارسالی نیز افزایش می یابد.

ضرورت استفاده از سیستم مدار بسته وایرلس

در برخی از موقعیت ها امکان کابل کشی به دلایل مختلف وجود ندارد ، بر هم ریختن طراحی داخلی ساختمان ها، دشوار بودن مسیر کابل کشی ، استفاده از سیستم بصورت موقت ( در فضاهای استیجاری ) و… برخی از مثال هایی است که می توانیم از سیستم مدار بسته بی سیم استفاده کنیم. آسانسور ، منازل مسکونی یا شرکت های استیجاری حمل و نقل عمومی ، مترو و موقعیت هایی شبیه به این از جمله حوزه هایی هستند که می توانیم از سیستم های مدار بسته وایرلس استفاده کنیم. از سوی دیگر تصاویر دوربین بی سیم به سادگی از بستر WI-FI منتقل شده و در زمان بسیار کمی تمامی دوربین ها می توانند نصب و راه اندازی شوند.

دوربین بیسیم  با قابیت رم

دوربین مدار بسته بی سیم که  قادر به پشتیبانی از کارت حافظه SD با حداکثر ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت را داشته باشد دیگر  نیازی به نصب و استفاده از دستگاه های ضبط کننده تصویر نخواهد داشت

این دوربین مدار بسته وایرلس هم قابلیت ارسال همزمان صدا و تصویر را دارند تنها این مورد را باید درباره  این دوربین ها در نظر داشت که برای امنیت ارسال تصاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *