مقالات

تفاوت دوربین مداربسته HD و FULL HD

نوع دوربین های مدار بسته به کار گرفته شده در هر جایی، وابسته به نوع آن مکان می باشد. هر کدام از دوربین های مداربسته از نظر رزولوشن متفاوت هستند که کیفیت HD و FULL HD رایج ترین و با کیفیت ترین آنهاست. در ادامه به مقایسه این دو کیفیت در دوربین های مدار بسته می پردازیم.

دوربین مدار بسته HD چیست ؟

فرمت High Defenition و یا به اختصار HD از لحاظ لغوی به معنای کیفیت بالا می باشد. دوربین های مدار بسته هایک ویژن در انواع مختلفی تولید شده و دارای کیفیت تصویر و یا رزولوشن متفاوتی هستند. HD در واقع همان رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است که به آن ۷۲۰ نیز گفته می شود. پس منظور از HD همان رزولوشن ۷۲۰P است و دوربینی که دارای این رزولوشن است را دوربین ۷۲۰ یا HD نیز می نامند. این رزولوشن تقریبا برابر با ۱ مگاپیکسل است. اعداد ۷۲۰ و ۱۰۸۰ به رزولوشن های افقی اشاره دارند. بنابراین، دوربین های HD با رزولوشن ۷۲۰p تصاویری با ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسل ارائه می کنند. کیفیت HD کیفیت قابل قبولی در دوربین های مداربسته محسوب می شود و امکان زوم کردن و مشاهده سوژه های نه چندان جزئی نیز در آن وجود دارد. تصاویر گرفته شده توسط دوربین های ۷۲۰ به نسبت دارای حجم کمتری هستند، از این رو پهنای باند در دوربین هایک ویژن و فضای ذخیره سازی به مراتب کمتری نسبت به دوربین های با رزولوشن های بالاتر اشغال می کنند. به همین دلیل استفاده از آنها رایج تر است.

فرمت های HD در اسکن های مختلف:

۷۲۰p ( 720×۱۲۸۰ – ۷۲۰ lines, progressive scanned
۱۰۸۰i (1080×۱۹۲۰ – ۱,۰۸۰ lines, interlaced scanned
۱۰۸۰i (1080×۱۹۲۰ – ۱,۰۸۰ lines, progressive scanned

لازم به ذکر است که تعداد خطوط/پیکسل ها و نوع اسکن مهم است چرا که هر چه تعداد این خطوط/پیکسل ها بیشتر باشد تصویر با کیفیت تری خواهیم داشت. نوع اسکن ذکر شده نیز در واقع بیانگر تکنولوژی بکار رفته در چیپ تصویر است.

تفاوت فرمت HD و Megapixel

در حوزه مگاپیکسل می توان هر دوربین مداربسته ای را که دارای رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل است، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می کرد. با این حال فرمت HD نیز با کمی اختلاف می تواند زیر مجموعه ای از مگاپیکسل باشد. در بازار سیستم های نظارت تصویری و مداربسته کمترین رزولوشن در محدوده مگاپیکسل، رزولوشن ۱٫۳ مگاپیکسل است که مقدار آن برابر با ۱۲۸۰×۱۰۲۴ پیکسل (یا ۱٫۳ میلیون پیکسل) می باشد. با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر نیز شاهد دوربین هایی با رزولوشن ۱۰ مگاپیکسل در بازار هستیم.
با توجه به توضیحات گفته شده از لحاظ فنی دوربین مداربسته با کیفیت HD، جزء دوربین های مگاپیکسلی محسوب نمی گردد اما از لحاظ عرفی آن را جزو همین دسته می شناسند.

مزیت مهم

یکی از مزایای مهم دوربین مدار بسته HD این است که به راحتی می توان آن را جایگزین دوربین های آنالوگ قدیمی و تیوی لاینی نمود. چون این دوربین ها با سیستم های NTSC یا PAL کاملا سازگار هستند می توان بدون هیچ هزینه اضافی سیستم امنیتی خود را ارتقا بدهید.

دوربین مدار بسته Full HD چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی دوربین های Full HD به بازار آمدند. Full HD بیانگر رزولوشن ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل با ۲ مگاپیکسل است. بالطبع دوربین های مدار بسته Full HD دارای کیفیت تصویر بهتری نسبت به دوربین HD یا ۷۲۰ بوده در نتیجه میزان بیشری از فضای ذخیره سازی و پهنای باند را نیز مصرف می کنند. اما مزیتی که دوربین های FULL HD دارند این است که با توجه به کیفیت بالای تصاویر در آن ها امکان مشاهده جزئیات بیشتری از تصویر امکان پذیر است.

تفاوت HD و Full HD

کیفیت تصویر

اصلی ترین تفاوت میان دوربین های HD و FULL HD کیفیت تصویر یا رزولوشنی است که به نمایش می گذارند. کیفیت تصویر دوربین هایی با رزولوشن ۱۰۸۰ نسبت به دوربین های ۷۲۰ بسیار بهتر است، لذا توصیه می شود برای مکان هایی که مسائل امنیتی و نظارت تصویری در آنها از حساسیت بالایی برخوردارند از دوربین های FULL HD استفاده شود.

پهنای باند و فضای ذخیره سازی

در سیستم های مداربسته هر چه کیفیت تصاویر بالاتر می رود بالطبع حجم آن ها نیز بیشتر می شود و برای انتقال به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد بود. همچنین برای ذخیره سازی نیز نیازمند فضای بیشتری هستند. به همین دلیل دوربین هایی با رزولوشن ۱۰۸۰ نیازمند پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری هستند.

قیمت

از دیگر تفاوت های مهم میان دوربین های HD و FULL HD هزینه ای است که بابت خرید آن ها پرداخت می کنید. طبیعتا قیمت دوربین های ۱۰۸۰ از دوربین های ۷۲۰ بالاتر است به همین دلیل احتمال دارد که این دوربین ها چندان مورد استقبال مشتریان قرار نگیرند. مضاف بر این در سیستم های مداربسته ای که از دوربین های ۱۰۸۰ استفاده می شود می بایست از NVR های قوی تری استفاده شود که باز هم منجر به بالا رفتن هزینه ها می گردد. از طرفی برای مشاهده بهتر تصاویر FULL HD باید از نمایشگر هایی استفاده کرد که رزولوشن پخش مناسبی داشته و بتوانند تصاویر دوربین ها را با همان کیفیت به نمایش بگذارند. بنا بر این در کل هزینه سیستم های مداربسته ای با کیفیت FULL HD بالاتر است و شاید کمتر مورد توجه مشتریان قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *