مقالات

سرعت شاتر در دوربین مداربسته یا Shutter Time یعنی چه؟

اصطلاح Shutter Time یا سرعت شاتر در دوربین مداربسته اصطلاحی است که احتمالا از دوربین های عکاسی قدیمی با آن آشنا هستید. در قدیم دوربین برای تشکیل یک تصویر بر روی فیلم یا نوار باید برای زمانی مشخص اجازه می داد نور به فیلم بتابد. این زمان نشان می داد که سرعت شاتر دوربین چقدر است. هرقدر فیلم سرعت تر تصویر را تشکیل می داد سرعت شاتر دوربین بالاتر بود.

مگر دوربین های فیلم برداری هم شاتر دارند؟

دوربین های فیلمبرداری شاتر فیزیکی ندارد. اما همانطور که می دانید هر فیلم متحرک از قرار دادن تعداد زیادی تصویر ثابت تشکیل شده که پشت هم ضبط و در کسری از ثانیه پشت هم پخش می شوند. بنابراین ما می توانیم تصاویر را به صورت یک فیلم متحرک ببینیم. هر یک از این تصاویر به یک زمان مشخصی برای تشکیل نیاز دارند که به آن زمان شاتر می گویند. حالا هر چقدر نور تصویر بیشتر باشد به همان نسبت هم تصویر  سریع تر ایجاد می شود.

سرعت شاتر چه زمانی اهمیت پیدا می‌کند؟

سرعت شاتر زمانی اهمیت پیدا می کند که شما بخواهید از یک جسم متحرک تصویر بگیرید. پس برای ما مهم است سرعت شاتر در حد قابل قبولی باشد که ما یک جسم متحرک را تار نبینیم. به عنوان مثال؛ فرض کنید دوربین همین حالا تشکیل تصویر را شروع می کند و پنج ثانیه بعد تصویر را تشکیل می دهد. اگر در طول این ۵ ثانیه جسمی در تصویر حرکت کند در تصویر نهایی آن را به صورت تار خواهید دید. البته سرعت شاتر دوربین های امروزی معمولا کسری از ثانیه است، هر چه این عدد بزرگ تر باشد سرعت عمل شات بیشتر می شود به عنوان مثال در یک دوربین عادی با سرعت شاتر ۳۰۱ هر شات در فاصله یک سیم ثانیه اتفاق می افتد. موضوع میزان سرعت شاتر، بخصوص برای دوربین هایی مثل دوربین های ترافیکی اتوبان ها، بسیار با اهمیت است. در صورتی که می خواهد از افراد یا محیط‌های عادی فیلم برداری کنید معمولا مشکل زیادی با سرعت شاتر نخواهید داشت.

 

 

افزایش سرعت شاتر دوربین مداربسته، کیفیت تصاویر کاهش می دهد؟

افزایش سرعت شاتر در دوربین مداربسته فرصت برخورد نور به سنسور را کاهش می دهد که معمولاً با تیرگی تصویر همراه است. گاهی نیز باعث برفکی شدن و یا کرکره ای شدن تصویر می شود. برای جلوگیری از این مشکل می توان نور محیط افزایش داد و یا از قابلیت SNR در دوربین بهره برد.

سرعت شاتر را چطور نشان می‌دهند؟

سرعت شاتر را با واحد زمان (ثانیه) نشان می دهند. از این رو، سرعت شاتر معمولا کسری از ثانیه است و زمان لازم برای تشکیل یک تصویر در دوربین را نشان میدهد (مثلا ۱/۲۵ ثانیه). البته در بیشتر دوربین های مداربسته هایک ویژن سرعت شاتر به صورت یک بازه ( ۱ ثانیه تا ۱۰۰۰۱ ) نوشته می شود. هرقدر نور محیط بیشتر باشد سرعت شاتر هم بیشتر می شود تا به مقدار ماکزیمم برسد. این مقدار حداقل و حداکثر در کاتالوگ هر یک از مدل های دوربین مداربسته نوشته شده است..

سرعت شاتر دوربین مداربسته به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

سرعت شاتر در دوربین مداربسته به دو فاکتور زیر بستگی دارد:

  • میزان حساسیت سنسور تصویر به نور: هرچه حساسیت سنسور تصویر دوربین مداربسته به نور بیشتر باشد زمان کمتری را برای تشکیل تصویر نیاز دارد. پس سرعت شاتر نیز بیشتر خواهد بود.
  • میزان نور محیط: هر چه نور محیط اطراف دوربین بیشتر باشد، چیپ تصویر زمان کمتری نیاز دارد تا تصویر تشکیل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *