مقالات

دوربین مداربسته ضد آب یا WaterProof چیست؟

دوربین مداربسته ضد آب یا دوربین Weather Proof به استاندارد بدنه دوربین مداربسته و مقاومت آن در مقابل شرایط سخت آب و هوایی اشاره می کند. برای اندازه گیری مقاومت بدنه دوربین در مقابل شرایط آب و هوایی سخت معمولا از استاندارد IP استفاده می شود. مقاومت به نفوذ آب دوربین مداربسته؛ برای آن دسته از کاربرانی که در آب و هوای شرجی و ساحلی زندگی می کنند، بسیار مهم است.

کاربرد دوربین مداربسته ضدآب

دوربین مداربسته ضد آب نسبت به نفوذ آب مقاومت بالای دارد. بنابراین دوربین هایی که در فضاهای بیرون کار گذاشته می شوند بیشتر در معرض تغیرات آب و هوایی هستند. از این رو حتما باید از دوربین ضد آب استفاده شود تا بر اثر تماس با آب کارایی خود را از دست ندهند.

در پمپ بنزین و چهارراه ها برای کنترل ترافیک و حفظ امنیت حتما باید دوربین های ضد آب و ضد ضربه به کار برد. چون این مکان ها بیشتر در معرض تحولات آب و هوایی، بارش و طوفان هستند. در استخرها به خصوص هنگام مسابقات به منظور پوشش همه جانبه از روند مسابقات، دوربین های معمولی کارایی لازم را ندارند و باید از دوربین های ضدآب استفاده کرد. بنابراین اصولا در مکان‌های عمومی و باز مانند ورودی‌های ساختمان‌ها، حیاط ساختمان و … مواردی است که نیاز به دوربین مداربسته ضد آب هست.

آیا تمام دوربین های مداربسته ضد آب فلزی هستند ؟

لزوما تمام دوربین های مداربسته ضدآب فلزی نیستند. دوربین هایی در این رده هستند که پلاستیکی اند اما نسبت به نفوذ آب مقام و کاملا استانداردند. بنابراین می توانید با خیال راحت از این دوربین های ضد آب پلاستیکی با خیالی آسوده در محیط بیرون نیز استفاده بکنید. ضمن اینکه قیمت پایین تری از نوع فلزی خود دارند.

بهترین دوربین های مداربسته ضد آب

 

 

بهترین دوربین های مداربسته ضد آب باید کاملا بر اساس استانداردهای علمی و ساخت کارخانه های معتبر باشند. چرا که به منظور اطمینان از عملکرد دوربین های ضد آب و ضد ضربه حتما باید آزمایشات قبل از عرضه محصول انجام شود. این در حالی است که در شرکت های متفرقه این روند کاری انجام نمی گیرد. دوربین های مداربسته ضدآب عموما با استاندارد IP در بازار قابل شناسایی هستند. IP دارای دو عدد می باشد که عدد اول مربوط به مقاومت در برابر گرد و غبار است و عدد دوم به معنی مقاومت دستگاه در برابر آب می باشد.

استاندارد IP چطور مقاومت بدنه در مقابل شرایط آب و هوایی را نشان می دهد؟

استاندارد IP در واقع نوعی کد است که پس از انجام دسته ای از آزمایش های خاص بر روی بدنه دوربین با توجه به مقاومت بدنه به آن داده می شود.برای نصب بیرونی یک دوربین مدار بسته باید حداقل استاندارد IP66 داشته باشد. در غیر این صورت امکان نصب خارجی وجود ندارد.

استاندارد IP دوربین های مداربسته چقدر است؟

بیشتر دوربین های مداربسته هایک ویژن دارای استاندارد IP66 هستند. این یعنی دوربین به هیچ عنوان زیر باران و شرایط مختلف آب و هوایی دچار مشکل نمی شود. البته استاندارد IP66 شامل معلق شدن در آب نمی شود، پس نمی توانید دوربین را در آب نصب کنید. در مورد گرد و غبار هم بدنه دوربین به هیچ عنوان امکان ورود گرد و غبار را نمی دهد. دسته خاصی از دوربین مداربسته با استاندارد IP67 تولید می شوند و امکان معلق شدن در آب را هم (برای مدت محدود) دارند. مشخصات مربوط به استاندارد بدنه هر دوربین در کاتالوگ آن آمده. از طریق این اطلاعات می توانید دوربین مناسبی را انتخاب کنید.

تفاوت IP66 و IP67

IP66 دوربین هایک ویژن نشان دهنده مقاومت در برابر رطوبت و بارندگی و گرد و غبار است. اما این قبیل دوربین های مداربسته برای مدت زمان زیاد با پاشش مستقیم مقاوم نیستند. جنس بدنه دوربین هم عموما پلاستیک یا ترکیب پلاستیک و فلز است. حال آنکه در IP67 دوربین مداربسته هایک ویژن، ضد آب بودن دوربین ها ملاک است. جنس دوربین های IP67 فلز می باشد و کوچکترین راهی برای ورود گرد و غبار و رطوبت ندارد.

تست دوربین ضدآب با IP66

در صورت تمایل به تست دوربین خریداری شده می توانید پس از پوشاندن قسمت پشتی دوربین مداربسته ( منظور قسمتی است که به دیوار یا تکیه گاه متصل می شود) جریان آب قوی را با کمک پمپ های فشار قوی از جهات مختلف به سمت دوربین بپاشید. پس از انجام این آزمایش نباید خللی در عملکرد دوربین به وجود بیاید.

مناسب ترین محل برای نصب دوربین های مداربسته ضد آب کجا می باشد؟

هر جایی در فضای خارجی و همچنین داخل که نیاز به پوشش تصویری داشته باشد را می توان توسط دوربین های مداربسته ضد آب نظارت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *