آموزش ها

انواع کانکتور دوربین مداربسته

در یک سیستم مداربسته که شامل دوربین ها و دستگاه و دیگر تجهیزات می باشد، کانکتورها نیز نقش مهمی را در اتصالات این سیستم بر عهده دارند. اتصال کابلها به دوربین و دستگاه، اتصال میکروفن، اتصال فیش های برق، تبدیل انواع کانکتورها به یکدیگر مواردی هستند که به وفور در یک سیستم دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله به توضیحاتی در مورد برخی از این کانکتورهای پر کاربرد می پردازیم.

فیش BNC: مخفف عبارت Bayonet Neill-Concelman می باشد. این کانکتور در دو سر کابل تصویر متصل می شود و جهت اتصال دوربین مداربسته به دستگاه DVR و دریافت تصاویر استفاده می شود. فیش های BNC در انواع مختلف پیچی، پرسی و یا لحیمی وجود دارند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

فیش آداپتوری: این نوع از فیش به دو صورت کانکتور مادگی و نری وجود دارد و در سر کابل برق جهت رساندن برق مورد نیاز دوربین مداربسته استفاده می گردد. این کانکتور زمانی استفاده می شود که از یک Power Supply مرکزی برای برق دوربین ها استفاده شود.

فیش AV: این نوع از فیش ها برای اتصال میکروفن به دستگاه DVR استفاده می گردد. به ازای هر میکروفن یک عدد از فیش AV مورد نیاز می باشد.

برل BNC یا رابط دو سر BNC: این کانکتور جهت افزایش طول کابل تصویر دوربین مداربسته استفاده می شود. در صورتیکه در محل قرار گیری دوربین مداربسته با کمبود متراژ کابل تخمینی مواجه شدید، می توانید با استفاده از برل طول کابل خود را افزایش دهید.

رابط سه راهی BNC یا T BNC: این رابط دارای سه محل ارتباطی برای BNC می باشد. در مواقعی که می خواهید یک دوربین مداربسته را به دو دستگاه DVR و یا دو مانیتور بصورت مجزا نصب کنید، از این کانکتور استفاده می گردد.

تبدیل BNC به AV: این نوع کانکتور در مواقعی استفاده می شود که فیش صدای موجود در روی میکروفن با ورودی دستگاه DVR شما همخوانی ندارد. این مبدل بصورت برعکس نیز وجود داشته و مورد استفاده مشابه دارد که به آن تبدیل AV به BNC گویند.

کانکتورهای نری و مادگی DC: این کانکتورها در یک سمت خود دارای ورودی برق شبیه یک ترمینال ساده بوده و در سمت دیگر بخش نری یا مادگی آدپتور را در اختیار کاربر قرار می دهد. برخی دوربین های مداربسته بر روی برد اصلی خود برق را توسط این کانکتورها انتقال می دهند.

کانکتور دوسر مادگی BNC: این کانکتور بصورتی طراحی شده که بصورت دو فیش BNC متصل به هم می باشد. با استفاده از این کانکتور می توانید دوربین مداربسته را مستقیماً بدون استفاده از کابل به دستگاه DVR متصل نمایید.

بطور کلی کانکتورها و مبدل های بسیاری در یک سیستم مداربسته وجود داشته و نسبت به کارایی آنها می توان استفاده نمود. در نظر داشته باشید که این کانکتورها از نظر پرکاربردتر بودنشان انتخاب و در این مقاله توضیح داده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *