مقالات

رابط کاربری RS-485 و RS-232 چیست؟

RS-485 و RS-232 یک پروتکل نیست بلکه یک استاندارد ارتباطی رایج برای رابط های کاربری سریالی است. این دو پرت جایگزین مناسبی برای انتقال اطلاعات پارالل (موازی) محسوب می شوند.

تا پیش از ظهور سیستم USB ، RS-232 اتصال استانداردی برای مودم، کامپیوتر دستی و بسیاری از دستگاه های جانبی دیگر کامپیوتر در نظر گرفته شد . RS-232 با اتصال به تنها دو دستگاه، می تواند اطلاعات را بین گیرنده و فرستنده مبادله کند. این پورت به دلیل طول سیم نسبتا کوتاه (۲۰ متر)، سرعت انتقال پایین و نویز بالا کمتر مورد استفاده ی کاربران قرار می گیرد.

پورت RS-485 امکان ارتباط با بیش از دو دستگاه را فراهم می کند. همچنین این پورت ارتباطات چند منظوره برای موارد مختلفی از قبیل مودم، کامپیوتر دستی و بسیاری از دستگاه های جانبی دیگر کامپیوتر ی را فراهم می کند این رابط ارتباطی با سرعت ۱۰۰ کیلو بیت بر ثانیه، داده ها را انتقال می دهد. همچنین طول کابل این پورت می تواند به حدود ۱۲۰۰ متر برسد که البته نویز کمتری نیز ایجاد می کند.

استفاده از این دو استاندارد ارتباطی برای دوربین های مدار بسته چیست؟ با اتصال دوربین های گردان و یا PTZ به پورت های RS-232 و RS-485 می توان دوربین های متحرک را کنترل کرد. این پورت های ارتباطی امکان دسترسی به زوم، چرخش و تغییر زاویه ی دید را به کاربر می دهد.

نکته

وجود پورت ارتباطی RS-232 و یا RS-485 در دستگاه های ضبط کننده DVR، سبب می شود که علاوه بر دوربین های آنالوگ HD بتوان دو دوربین IP (تحت شبکه) را نیز به آن متصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *