مقالات

انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته یکی از نیازهای اصلی مشتریان سیستم مداربسته شده است. فرض کنید می خواهید بر دفتر و محل کار خود در زمانی که آن جا حضور ندارید، نظارت داشته باشید. با توجه به این که خارج از محل ضبط تصاویر دوربین مداربسته هستید، در نتیجه این کار با انتقال تصویر دوربین مداربسته امکان پذیر خواهد شد. حال انتقال تصویر چیست؟ در ادامه علاوه بر پاسخ این سوال مواردی را در ارتباط با انتقال تصاویر دوربین مطرح خواهیم کرد.

انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟

سیستم مداربسته در حالت کلی و پیش فرض امکان نمایش تصاویر دوربین های مداربسته را در محل ضبط آن فراهم خواهد کرد. در صورتی که تصاویر را روی تجهیزاتی به غیر از دستگاه ضبط دریافت کنید، انتقال تصویر انجام داده اید. این انتقال می تواند بر روی لپ تاپ، کامپیوتر و یا تلفن همراه باشد. البته اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.

انتقال تصویر دوربین آنالوگ

در موضوع انتقال تصویر ممکن است این تصور ایجاد شود که فقط به دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) نیاز است. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است و سیستم های مداربسته آنالوگ نیز امکان انتقال تصویر را برای شما فراهم می کنند. تفاوت چندانی در انتقال تصویر دوربین آنالوگ با شبکه وجود ندارد. بنابراین اگر تنها نگرانی شما در تهیه سیستم آنالوگ، انتقال تصویر است، موضوع را حل شده بدانید.

روش های انتقال تصویر

در روش های معمول انتقال تصویر شما نیاز به اینترنت خواهید داشت. اگر شما نیاز به انتقال تصویر بدون اینترنت دارید باید از شبکه داخلی و یا شبکه وایرلس استفاده نمائید

– انتقال تصویر با آی پی استاتیک

– انتقال تصویر به صورت P2P ( بدون آی پی استاتیک)

– انتقال تصاویر با سرویس ساتا (با استفاده از فضای ابری داخلی)

 

– انتقال تصویر دوربین مداربسته با آی پی استاتیک

اولین گام برای انتقال تصویر دوربین مداربسته با کمک IP Static این است که خط اینترنت مورد استفاده دارای آی پی استاتیک (IP Static) باشد. برای این منظور باید از شرکتی که خدمات اینترنت به شما ارائه کرده است، آی پی ثابت یا همان آی پی استاتیک درخواست کنید. پس از آن باید تنظیماتی را روی مودم صورت گیرد. در این تنظیمات منابعی از شبکه داخلی را به اشتراک می گذارید که این منابع می توانند هر چیزی باشند. به طور مثال برای انتقال تصویر، دستگاه دی وی آر را به اشتراک می گذارید. با این کار اگر فردی IP Address شما را وارد کند می تواند به دستگاه دی وی آر شما دسترسی داشته باشد و تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده نماید.

–  انتقال تصویر دوربین مداربسته به صورت P2P ( بدون آی پی استاتیک)

در تکنولوژی انتقال تصویر P2P، هر دستگاه یک کد منحصر به فرد دارد که در واقع کد P2P است. در این روش نیازی به تنظیمات و عملیات خاصی وجود ندارد. با تمام شبکه های اینترنت سازگاری دارد و فقط کافیست دستگاه به اینترنت متصل شود. کدP2P را به همراه نام کاربری و رمز عبور در نرم افزار گوشی وارد می کنید و به سرعت تصاویر دوربین مداربسته برای شما قابل دسترس خواهند بود. در حال حاضر این قابلیت در بسیاری از دستگاه های نظارتی، وجود دارد.

این روش به آسانی قابل انجام است و نیازی به استفاده و دریافت آی پی استاتیک ندارد. انتقال تصویر دوربین مدار بسته P2P، به راحتی این امکان را بوجود می آورد که تنها با اسکن کردن کد QR ، به دستگاه دی وی آر انتخابی دسترسی داشته باشید. با استفاده از نرم افزارهای مربوطه کاربر می تواند از هر نقطه با تلفن همراه خود در صورت وجود اینترنت به تصاویر دوربین های مدار بسته مورد نظر دسترسی داشته باشد.

– انتقال تصاویر با سرویس ساتا (با استفاده از فضای ابری داخلی)

سرویس ساتا، سرویس ابری داخلی است که برای استفاده از آن باید دستگاه ضبط کننده ( NVR،DVR وXVR) را در آن ثبت کنید. به این ترتیب به سرویس ساتا وصل شده اید و با هر گیرنده متصل به اینترنت، تصاویر دوربین‌های مداربسته قابل دسترسی است. این سرویس به صورت رایگان تصاویر را با سرعت و کیفیت خوبی روی هر وسیله متصل به اینترنت انتقال می‌دهد. تنها هزینه پرداختی در این روش، هزینه اینترنت به شرکت‌های خدمات اینترنتی است.

 تجهیزات مورد نیاز برای انتقال تصویر

با توجه به این که دستگاه های مختلف از تجهیزات متفاوتی برای انتقال تصویر پشتیبانی می کنند با این حال بیشتر دستگاه های مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی این تجهیزات را فراهم می کنند:

-انتقال تصویر دوربین مداربسته روی لپ تاپ

تجهیزات مورد نیاز برای انتقال تصویر روی لپ تاپ شامل: انواع PC یا کامپیوتر و لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز Windows یا مک MAC OS است. البته ممکن است نرم افزار انتقال تصویر شما، امکان انتقال تصویر را روی نسخه های خیلی جدید یا خیلی قدیمی تر از این سیستم عامل ها را فراهم نکند. در صورت چنین مشکلی به وب سایت تولید کننده مراجعه کنید و نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید. باید به این موضوع توجه داشت برخی از برندها و محصولات مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی لینوکس را فراهم می کنند.

-انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

تجهیزات مورد نیاز برای انتقال تصویر روی موبایل عبارتند از انواع تلفن همراه هوشمند یا تبلت با سیستم عامل اندروید Android، آی او اس IOS و ویندوز موبایل. احتمال این که نرم افزار انتقال تصویر شما، امکان انتقال تصویر را روی نسخه های خیلی جدید یا خیلی قدیمی تر از این سیستم عامل ها را فراهم نکند وجود دارد. در این صورت نیز می توانید با مراجعه به وب سایت تولید کننده، نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید. البته سیستم های مداربسته جدید، سیستم عامل سیمبین Symbian را پشتیانی نمی کنند.

 

 بسترسازی انتقال تصاویر اینترنتی دوربین مداربسته

انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته کار پیچیده ای نیست. نیازهای اصلی و اولیه در انتقال تصویر شامل موارد زیر است:

-دستگاه ضبط کننده ( DVR, XVR و NVRیا سرور با قابلیت اتصال به شبکه): دستگاه مرکزی که برای ضبط تصاویر از آن استفاده می شود، باید امکان اتصال به شبکه را داشته باشد. البته تقریبا تمامی دستگاه های جدید ضبط کننده دوربین مداربسته چنین قابلیتی را دارند.

-اینترنت در محل ضبط تصاویر دوربین: در محل ضبط تصاویر وجود اینترنت ضروری است. پیشنهاد ما برای کاهش اختلالات احتمالی در انتقال تصویر استفاده از آی پی استاتیک است. IP Static یا IP Valid با درخواست شما برای IP از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت برای شما فراهم خواهد شد.

– اینترنت در محل پخش تصاویر دوربین: اینترنت برای دیدن تصاویر دوربین ها ضروری است. بعد از انجام انتقال تصویر اینترنتی شما می توانید در هر محلی تصاویر دوربین های مداربسته خود را مشاهده نمائید.

هزینه انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته

انتقال تصویر با اینترنت هیچ گونه هزینه ای به جز بستر اینترنتی مورد نیاز و اجرای آن توسط کارشناس نخواهد داشت. تجیهزات ضبط مداربسته که به تازگی تولید می شوند، امکان انتقال تصاویر اینترنتی را دارند. در صورت عدم استفاده از این قابلیت، این امکان برای شما در باقیست و می توان در هر زمان دیگری انتقال تصاویر دوربین مداربسته را انجام دهید.

 اینترنت مورد نیاز برای انتقال تصویر دوربین های مداربسته

برای مشخص شدن میزان اینترنت مورد نیاز برای انتقال تصویر باید گفت کاملا به شرایط و نوع مصرف شما وابسته است. هر چه سرعت اینترنت شما بالاتر باشد و انتقال تصویر با کیفیت و تعداد دوربین بیشتری صورت گیرد، شما حجم بیشتری از اینترنت را مصرف خواهید کرد. در کنار این مسئله میزان تماشای تصاویر دوربین ها نیز موثر است. اگر تصاویر دوربین ها را بیشتر به صورت اینترنتی تماشا کنید قطعاً حجم بیشتری از اینترنت را نیاز خواهید داشت. گرچه بعد از مدتی میزان مصرف سیستم مداربسته به صورت حدودی با توجه به میزان نیاز خود به دست خواهید آورد.

 آیا کیفیت در انتقال تصاویر دوربین مداربسته متفاوت است؟

بله، کیفیت انتقال تصویر دوربین ها معمولا با توجه به میزان ثبات و سرعت نرم افزارهای انتقال تصویر آنها مشخص می شود. برندهای بزرگ و معتبر دوربین های مداربسته هزینه زیادی را برای طراحی و ارتقای نرم افزارهای خود پرداخت می کنند. بنابراین یکی از مزیت های استفاده از برندهای بین المللی، دسترسی به نرم افزارهای به مراتب با ثبات تر و سریع تر است. علاوه براین امکان دانلود آخرین نسخه های نرم افزار از وب سایت شرکت فراهم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *