مقالات

دوربین های مداربسته و تاریخچه آنها

کلمه “دوربین مداربسته”  فارسی واژه ی انگلیسی  Closet Circuit television  یا به اختصار CCTV است. معنی کلمه ی آن جعبه جادویی مدار بسته میباشد و به دوربین هایی میگویند که در محل خود ثابت هستند.دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی گفته میشود که در جای خود ثابت هستند و تصاویر را به یک یا چند نقطه میفرستند. از آنجایی که اکثر این دوربین ها در محفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیتی استفاده میشوند این کلمه بیشتر به همین نکته باز می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را هم در بر می گیرد.

اولین سیستم مداربسته را در سال ۱۹۴۲ میلادی شرکت زیمنس آلمان به خاطر مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب کرد. یک مهندس آلمانی بنام ‘والتر بروچ’ مسئول نصب کردن این سیستم بود.در آمریکا اولین تبلیغ دوربین های مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی به نام ‘وریکون’ بود که در تبلیغات میگفتند به مجوز دولتی نیاز ندارد.

از آن به بعد سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در بعضی از پایگاه های فضایی بزرگ برای ضبط کردن تصاویر پرتاب موشک ها بکار رفت و خیلی زود بر روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را به همراه صدا به زمین فرستاد.

نخستین رونمایی از دوربین های مداربسته در اماکن عمومی در آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. موقعی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته برای جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش مهمی در کم شدن جرم ها ایفا نکرد. تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته  در سراسر آمریکا بخصوص در مکان های عمومی به کار گرفته شدند. بنظر می آمد استفاده از دوربین های مداربسته راهی ارزان تر در مقابل با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرام ها بود.

به تدریج بعضی از حرفه ها و شغل ها به خصوص آنهایی که بیشتر در معرض دزدی قرار داشتند هم به دوربین های مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در کشور آمریکا بسیار زیاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *